Türkiye'nin Muhasebe Kitapları Satış Sitesi
Uygulamalı Beyanname Rehberi

Uygulamalı Beyanname Rehberi

E. Öğr. Gör. Koray Ateş


Baskı Tarihi: Şubat 2016
Sayfa Sayısı: 602
Fiyatı: 100 TL
İndirimli Fiyatı:98 TL (Kdv Dahil)
ÜCRETSİZ KARGO
BASKISI TÜKENDİ
KİTAP HAKKINDA
  • Google
  • Tw
  • Fb

Uygulamalı Beyanname Rehberi Kitabı; E. Öğr. Gör. Koray ATEŞ tarafından yazılmıştır. Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi, Kurumlar Vergisi Beyannamesi, KDV – 1 Beyannamesi, KDV – 2 Beyannamesi, Özel Tüketim Vergisi Beyannamesi, Geçici Vergi Beyannamesi, Muhtasar Beyanname, Kira Geliri Beyannamesi, Ba-Bs Bildirim Formlarının ayrıntılı ve bu kadar farklı beyanname örneğinin olduğu piyasadaki ilk ve tek eser olma özelliği olan Uygulamalı Beyanname Rehberi KitabıdırUygulamalı Beyanname Rehberi Kitabına ücretsiz kargo imkanıyla en kısa sürede teslimatla sitemizden temin edebilirsiniz.

 

Uygulamalı Beyanname Rehberi; beyanname hazırlama rehberleri, örnekleri, uygulamalı, yevmiye kayıtları, örnekler, resimler eşliğinde beyanname örnekleri ve en çok tereddüt edilen konulardan beyannamelerin nasıl hazırlanacağının uygulamalı anlatımı. Birbirinden farklı beyanname örnek uygulamaları, mevzuattaki son değişikliklere uygun beyanname hazırlama, hatasız bir beyannamenin hazırlanmasında eşsiz bir kaynak, mesleğe yeni başlayanlar, beyanname uygulamalı öğrenmek isteyenler için eşsiz kaynak ve teoriden uzak tam bir uygulamalı beyanname rehberi kitabı.

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi

Kurumlar Vergisi Beyannamesi

KDV – 1 Beyannamesi

KDV – 2 Beyannamesi

Özel Tüketim Vergisi Beyannamesi

Geçici Vergi Beyannamesi

Muhtasar Beyanname

Kira Geliri Beyannamesi

Ba-Bs Bildirim Formları

Son 10 yılda vergilendirmede önemli bir aşama kaydedilmiş ve e-devlet projesinin hayata geçirilmesiyle de birlikte tüm beyannameler artık elektronik ortamda verilmeye başlamıştır. Bunun yanına birde vergi mevzuatının hızla değişmesi eklenince meslek mensupları için eskisinden çok daha zor bir döneme girilmiş olundu.

Meslek mensuplarının omuzlarındaki yükün agresif bir şekilde artması ve yaptıkları ufak bir hatanın bile cezayla ödüllendirildiği bir vergi sisteminde beyanname düzenlemenin ne denli önemli olduğunu anlatmaya sanırız gerek yoktur. Bu nedenle meslek mensuplarının karşılaştıkları birçok vergisel alternatifi barındıran bir beyanname rehberi kitabı yazma fikri bu nedenle ortaya çıkmıştır.

Beyanname ile ilgili bütün özellikli hususların yer aldığı ve 100 civarı birbirinden farklı en kolaydan en zora doğru örnekler eşliğinde aşama aşama beyanname uygulamalarını bu denli uygulamalı anlatan başka bir eser şimdilik yoktur.

Kitabın yazılmasında meslek mensuplarının karşılaşabilecekleri hemen hemen bütün alternatifler düşünülerek doğrudan uygulamalı bir şekilde kitap kaleme alınmıştır.

Öncelikle her konu teorik olarak ele alınmış ve ilgili beyannameyle bağlantısı kurularak ilişkilendirilmiştir. Ardından beyannamenin satır satır doldurulmasına geçilmiş ve son olarak da uygulamalı bölümlerle beyannamenin düzenlenmesi ve Excel beyanname görüntüsü eşliğinde siz değerli okurların istifadesine sunulmuştur.

Kitabı okuyan dikkatli bir meslek mensubu karşılaşabileceği hemen hemen bütün alternatiflerle ilgili beyannamelerin nasıl düzenleneceğini bu kitapta uygulamalı ve resimli görüntülerle rahatlıkla öğrenebilecektir. Bu açıdan meslek mensupları için eşsiz bir kaynak niteliğini taşımaktadır.

Kitabımızda, KDV 1, KDV 2, Muhtasar, Yıllık Gelir Vergisi, Geçici Vergi, Kurumlar Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, Kira Geliri Vergisi beyannameleri ile Ba-Bs Bildirim formlarının uygulamalı olarak düzenlenmesi ve her birinden en az 10 farklı örnek en kolaydan en zora doğru aşama aşama ele alınarak uygulamalı olarak anlatılmış ve irdelenmiştir.

Kitabın yazılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Koray ATEŞ

 

 

ÖNSÖZ

Vergi kanunlarının her geçen gün hızlı bir şekilde değişmesi beyannamelerinin doğru bir şekilde tahakkuk ettirilmesini önemli ölçüde etkilemektedir. Zira, KDV sistemimizdeki tevkifat uygulamasının sil baştan yeniden yapılandırılması buna en güzel örnektir. Aynı şekilde, kurumlar vergisi açısından ise indirimli kurumlar vergisi uygulamasının tekrardan değişmesi uygulayıcıları bir hayli yormuştur.

Bununla beraber 2 nolu KDV beyannamesi ile muhtasar beyannamede son dönemlerde yapılan değişiklikler de beraberinde hem maddi hem manevi açıdan zaman kaybına neden olmuştur.

Tüm bunların neticesinde beyanname düzenleme işi ve düzenlenen beyannamenin hatasız olması meslek mensupları açısından eskisinden çok daha fazla önem arz etmiştir.

Vergi kanunlarımızdaki uygulamaların her geçen gün değişmesi de beraberinde tek tip beyannameden farklı onlarca varyasyona konu olabilecek beyanname çeşitliliğine neden olmuştur. İşte bu kitabın temel yazılış amacı da onlarca farklı varyasyona konu beyannamelerin excel görüntüsü eşliğinde nasıl doldurulacağını anlatmaktır.

Kitabımızı farklı kılan temel husus da budur. Çünkü bu kadar farklı beyanname örneğinin olduğu piyasadaki İLK ve TEK eser olma özelliği bize gurur vermektedir.

Kitabı baştan sona okuyan dikkatli bir meslek mensubu için tam bir başucu rehberidir. Kitabımız sadece beyannamenin düzenlenmesini değil düzenlemeye dayanak olan teorik altyapıyı da son derece etkili ve sade bir dille ele alıp değerlendirmiştir.

Kitabın yazılması esnasında yardımlarını esirgemeyen SMMM Osman DEMİRCİ’ye teşekkür ederim. Kaynak teminimde beni kırmayan SMMM Emre ER, SMMM NejlaKORKMAZ, SMMM Mahmut KUTLAY ve SMMM Gülden SAKLAVCI’ya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Kitap ile ilgili görüş ve önerilerinizi iletisim@muhasebetr.com e-posta adresimize gönderebilirsiniz.

 

Koray ATEŞ

E.Öğretim Görevlisi

 

 

ÖZGEÇMİŞ

KORAY ATEŞ

Yazar 1978 yılında Ankara’da doğmuştur. İlk Orta ve Lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimini Bursa Uludağ Üniversitesi İktisat bölümünden Fakülte Birinciliği derecesi alarak tamamlamıştır. Yazar aynı üniversitede ekonomi dalında yüksek lisans eğitimi almış ve bir yandan da akademik kariyerine başlamıştır. Akademik kariyeri boyunca bir çok ulusal hakemli dergilerde makaleleri yayınlanan yazar “2000-2001 Krizi ve Türk Bankacılık Sektörüne Etkileri” adlı eseriyle de Bilim Uzmanı unvanı almıştır.

Yazar 5 yıl boyunca sürdürdüğü akademik görevinden istifa etmek suretiyle ayrılmış ve denetim sektörüne adım atmıştır. Mesleki görevi süresince bir çok makale ve kitap yazmış ve ayrıca üniversitelerde çeşitli seminerler vermiştir.

Yazar, ayrıca Türkiye’nin En Büyük Muhasebe Portalı olan MuhasebeTR.com ‘un editörü olup aynı zamanda günlük soru-cevap bölümünü düzenlemektedir.

Yazarın kaleme aldığı 500 ve 550 Konuda Vergi ve Muhasebe Uygulamaları Rehberi adlı kitapları 2010 ve 2011 yılında en çok satan mesleki kitaplar olmuştur.

 

Yazarın yayınlanmış kitapları aşağıdaki gibidir;

1) 500 Konuda Vergi ve Muhasebe Uygulamaları Rehberi

2) 550 Konuda Vergi ve Muhasebe Uygulamaları Rehberi

3) 15 Büyük Sektörde Vergi ve Muhasebe Uygulamaları Rehberi

4) 700 Konuda Vergi ve Muhasebe Uygulamaları Rehberi

5) 300 Soruda Yeni Türk Ticaret Kanunu Uygulama Rehberi

6) Uygulamalı Muhasebe Kayıt Rehberi

 

 

İÇİNDEKİLER

1. KISIM:

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE TANIM VE KAVRAMSAL ÇERÇEVE 21

A) GELİR VERGİSİNİN KONUSU 21

B) GELİR VERGİSİNİN ESASLARI NELERDİR 21

C) YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE MÜKELLEF KAVRAMI 22

D) GELİR VERGİSİ YÖNÜNDEN ŞAHIS ŞİRKETLERİ 22

E) YILLIK GELİR VERGİSİNİN BEYAN ŞEKLİ VE ZAMANI 23

F) YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ EKİ 25

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE İNDİRİLECEK GİDERLER 33

A) ŞAHIS SİGORTA GİDERLERİNİN GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDEN İNDİRİLMESİ 33

B) ÖZEL EĞİTİM VE SAĞLIK GİDERLERİNİN GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDEN İNDİRİLMESİ 35

C) ÖZÜRLÜ İNDİRİMİNİN GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDEN İNDİRİLMESİ 36

D) BAĞIŞ VE YARDIMLARIN GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDEN İNDİRİLMESİ 36

E) SPONSORLUK HARCAMALARININ GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDEN İNDİRİLMESİ 39

F) AR-GE HARCAMALARININ GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDEN İNDİRİLMESİ 39

G) BAĞ-KUR PRİMLERİNİN GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDEN İNDİRİLMESİ 40

H) YURT DIŞI FAALİYETLERDEN DOĞAN ZARARLAR İLE GEÇMİŞ YIL ZARARLARININ GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDEN İNDİRİLMESİ 40

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE GELİRİN BİRİNCİ UNSURU: TİCARİ KAZANÇLAR 41

A) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE ESAS TEŞKİL EDEN TİCARİ FAALİYETİN KASAMI 41

B) ŞAHIS ŞİRKETLERİNİN GELİR VERGİSİ KARŞISINDAKİ DURUMU 42

C) BİLANÇO ESASINA GÖRE TİCARİ KAZANCIN TESPİTİ 42

D) İŞLETME HESABI ESASINDA TİCARİ KAZANCIN TESPİTİ 43

E) YILLIK GELİR VERGİSİNE KONU TİCARİ KAZANCI YESPİTİNDE İNDİRİLECEK GİDERLER 43

F) YILLIK BEYANNAMEYE KONU TİCARİ KAZANCIN ELDE EDİLMESİ VE İDAME ETTİRİLMESİ İÇİN YAPILAN GENEL GİDERLER 44

G) YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU TİCARİ KAZANCIN TESPİTİNDE GÖTÜRÜ GİDER KAVRAMI 45

H) YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU TİCARİ KAZANCIN TESPİTİNDE ŞİRKET PERSONELİ İLE İLGİLİ GİDERLER 45

I) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE TİCARİ KAZANCIN TESPİTİNDE ÖDENMİŞ OLAN ZARAR, ZİYAN VE TAZMİNATLAR 46

J) İŞLE İLGİLİ VE YAPILAN İŞİN EHEMMİYETİ VE GENİŞLİĞİ İLE MÜTENASİP SEYAHAT VE İKAMET GİDERLERİ 46

K) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU TİCARİ KAZANCIN TESPİTİNDE TAŞITLARA AİT GİDERLERİN NE ŞEKİLDE İNDİRİLECEĞİ 47

L) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU TİCARİ KAZANCIN TESPİTİNDE AYNİ VERGİ, RESİM VE HARÇLAR 47

M) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU TİCARİ KAZANCIN TESPİTİNDE SENDİKALARA ÖDENEN AİDATLAR 48

N) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU TİCARİ KAZANCIN TESPİTİNDE İNDİRİLEMEYECEK GİDERLER 48

O) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE TİCARİ KAZANCIN TESPİTİNDE DİĞER KANUNLARA GÖRE İNDİRİLEBİLECEK VE İNDİRİLEMEYECEK GİDERLER 49

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE TİCARİ KAZANÇLARDA İSTİSNALAR 51

A) PTT ACENTELERİNDE KAZANÇ İSTİSNASI 51

B) SERGİ VE PANAYIR İSTİSNASI 51

C) SERBEST BÖLGELERDE ELDE EDİLEN KAZANÇLARA İLİŞKİN İSTİSNA 51

D) EĞİTİM VE ÖĞRETİM İŞLETMELERİNDE KAZANÇ İSTİSNASI 52

E) TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİNDE YAPILAN FAALİYETLER SONUCU ELDE EDİLEN KAZANÇLARA İLİŞKİN İSTİSNA 52

F) YATIRIM İNDİRİMİ 52

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE GELİRLER ARASINDA KAR VE ZARAR MAHSUBU 55

A) YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE ZARARLARIN KARLARA TAKAS VE MAHSUBU 55

B) YURTDIŞI FAALİYETLERDEN DOĞAN ZARARLARIN MAHSUBU 56

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE GELİRİN İKİNCİ UNSURU: ZİRAİ KAZANÇLAR 57

A) ZİRAİ KAZANÇTA VERGİLEMENİN GENEL ESASLARI 57

B) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU ZİRAİ İŞLETME HESABI ESASINDA GİDERLER 58

C) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU ZİRAİ KAZANCIN TESPİTİNDE İNDİRİLEMEYECEK GİDERLER 59

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE GELİRİN ÜÇÜNCÜ UNSURU: SERBEST MESLEK KAZANÇLARI 61

A) SERBEST MESLEK FAALİYETİ VE GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU SERBEST MESLEK KAZANCI 61

B) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ VERECEK OLAN SERBEST MESLEK ERBAPLARI 62

C) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU SERBEST MESLEK KAZANCININ TESPİTİ 62

D) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU SERBEST MESLEK KAZANCININ TESPİTİNDE İNDİRİLECEK GİDERLER 63

E) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU SERBEST MESLEK KAZANCINDA TEVKİFAT 64

F) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA İSTİSNALAR 65

G) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA 65

H) SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE YAPILACAK DİĞER İNDİRİMLER 66

I) SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE ŞAHIS SİGORTA PRİMLERİNİN İNDİRİLMESİ 67

J) SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE ŞAHIS SİGORTA PRİMLERİNİN İNDİRİLMESİ 69

K) SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE SAKATLIK İNDİRİMİ YAPILMASI 69

L) SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE SINIRLI İNDİRİLECEK BAĞIŞ VE YARDIMLAR 70

M) SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE SINIRSIZ İNDİRİLECEK BAĞIŞ VE YARDIMLAR 70

N) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA ZARAR MAHSUBU 72

O) SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA YILLIK BEYANNAMEYE EKLENECEK BELGELER 72

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE GELİRİN DÖRDÜNCÜ UNSURU: ÜCRETLER 75

A) ÜCRETİN YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ İLE BEYAN EDİLMESİ 75

B) BİRDEN FAZLA İŞVERENDEN ALINAN ÜCRETLERDE YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN VERİLMESİ 76

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE GELİRİN BEŞİNCİ UNSURU: GAYRİMENKUL SERMAYE İRATLARI 77

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE GELİRİN BEŞİNCİ UNSURU: GAYRİMENKUL SERMAYE İRATLARI 77

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE GELİRİN ALTINCI UNSURU: MENKUL SERMAYE İRATLARI 79

A) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU MENKUL SERMAYE İRADI SAYILAN GELİRLER 79

B) MENKUL SERMAYE İRATLARININ GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE BEYAN EDİLMESİNDE SINIR 80

C) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE BEYAN EDİLMEYECEK MENKUL SERMAYE İRATLARI 80

D) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU KAR PAYI DAĞITIMLARININ BEYANNAMEYE KONU EDİLMESİ 81

E) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU MENKUL SERMAYE İRATLARINDAN İNDİRİLECEK GİDERLER 82

F) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU MENKUL SERMAYE İRATLARI GELİRLERİ ÖZET VARGİLENDİRME TABLOSU 82

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE GELİRİN YEDİNCİ UNSURU: DİĞER KAZANÇ VE İRATLAR 85

A) YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU DİĞER KAZANÇ VE İRATLARIN NELER OLDUĞU 85

B) YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU DEĞER ARTIŞ KAZANÇLARININ NELER OLDUĞU 86

C) YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU EDİLMEYECEK DEĞER ARTIŞ KAZANÇLARININ NELER OLDUĞU 87

D) GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU ARIZİ KAZANÇLARIN NELER OLDUĞU 88

E) GELİR VERGİSDİ BEYANNAMESİNE KONU ARIZİ KAZANÇLARDAN YAPILACAK İNDİRİMLER 88

F) YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU DEĞER ARTIŞ KAZANCININ TESPİTİNDE SAFİ DEĞER ARTIŞININ TESPİTİ 89

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN AŞAMA AŞAMA DÜZENLENMESİ 91

A) YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN AŞAMA AŞAMA DÜZENLENMESİ 91

BEYANNAMEDE BİLDİRİLECEK DİĞER İNDİRİMLER 92

 

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ UYGULAMALI DÜZENLEME ÖRNEKLERİ 95

1) SADECE TİCARİ KAZANCIN BULUNMASI HALİNDE YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 95

UYGULAMA 1 95

2) TİCARİ KAZANÇTA GEÇMİŞ YILLAR ZARARININ OLMASI HALİNDE GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 98

UYGULAMA 2 98

3) TİCARİ KAZANÇTA EĞİTİM VE SAĞLIK HARCAMALARININ OLMASI HALİNDE GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 101

UYGULAMA 3 101

4) SERBEST MESLEK KAZANCINDA ÖDENECEK VERGİNİN ÇIKMASI HALİNDE YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 104

UYGULAMA 4 104

5) SERBEST MESLEK KAZANCINDA İADE EDİLECEK VERGİNİN ÇIKMASI HALİNDE YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 107

UYGULAMA 5 107

6) KAR DAĞITIMINDAN ELDE EDİLEN KAZANCIN OLMASI HALİNDE YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 110

UYGULAMA 6 110

7) TİCARİ KAZANÇTAN KAR, ZİRAİ KAZANÇTAN ZARAR OLMASI HALİNDE GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 113

UYGULAMA 7 113

8) TİCARİ KAZANÇ, GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI VE MENKUL SERMAYE İRADI GELİRLERİNİN BİR ARADA OLMASI HALİNDE GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ VE EKLERİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 116

UYGULAMA 8 116

 

2. KISIM:

KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİ

 

KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİ TANIM VE KAVRAMSAL ÇERÇEVE 123

A) KURUMLAR VERGİSİNİN MÜKELLEFLERİ 123

B) KURUMLAR VERGİSİNE KONU OLAN KAZANÇLAR 123

C) KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU KANUNİ VE İŞ MERKEZİ KAVRAMLARI 124

D) KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNE KONU MÜKELLEFİYET BİÇİMLERİ 124

E) TAM MÜKELLEFİYETTE BEYAN 125

F) DAR MÜKKELEFİYETTE BEYAN VE ÖZEL BEYAN ZAMANI 125

G) KURUMLAR VERGİSİNDE TASFİYE VE BİRLEŞME HALİNDE BEYAN 127

H) KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNE EKLENECEK BİLDİRİM VE BELGELER 127

I) KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİ MATRAHININ HESAPLANMASI 127

 

KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN AŞAMA AŞAMA DÜZENLENMESİ 129

KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN AŞAMA AŞAMA DÜZENLENMESİ 129

A) TABLO-1: KURUMUN KİMLİK VE ADRES BİLGİLERİ KISMININ DOLDURULMASI 129

B) TABLO-2: DAR MÜKELLEF TEMSİLCİNİN KİMLİK VE ADRES BİLGİLERİ 130

C) TABLO-3: KURUMA BAĞLI İŞ YERLERİNİN TÜRÜ VE SAYISI 130

D) TABLO-4: GEÇMİŞ YIL ZARARLARI 130

E) TABLO-5: KAZANÇ VE MATRAH BİLDİRİMİ KISMININ DOLDURULMASI 130

F) TABLO-6: VERGİ BİLDİRİMİ KISMININ DOLDURULMASI 133

G) KURUM ORTAKLARINA VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE İLİŞKİN BİLDİRİM 133

 

TRANSFER FİYATLANDIRMASI FORMUNUN DOLDURULMASI 135

TRANSFER FİYATLANDIRMASI FORMUNUN DOLDURULMASI 135

 

KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİ UYGULAMALI DÜZENLEME ÖRNEKLERİ 139

1) SADECE TİCARİ KAR VE KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDERLERİN OLMASI DURUMUNDA KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 139

UYGULAMA 1 139

2) KURUMLAR VERGİSİNDE İADE VERGİNİN ÇIKMASI HALİNDE KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 143

UYGULAMA 2 143

3) GAYRİMENKUL SATIŞ KAZANCININ OLMASI HALİNDE KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 147

UYGULAMA 3 147

4) YATIRIM İNDİRİMİ İSTİSNASI OLMASI HALİNDE KURUMLAR VERGİSİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 152

UYGULAMA 4 152

5) ÖRTÜLÜ SERMAYE ÜZERİNDEN HESAPLANAN FAİZ GELİRİNİN OLMASI HALİNDE KURUMLAR VERGİSİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 156

UYGULAMA 5 156

6) GEÇMİŞ YIL ZARARLARININ OLMASI HALİNDE KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 160

UYGULAMA 6 160

7) GEÇMİŞ YIL ZARARLARI İLE YATIRIM İNDİRİMİNİN OLMASI İADE VERGİNİN ÇIKMASI HALİNDE KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 165

UYGULAMA 7 165

8) TEKNOKENTTE FAALİYET GÖSTEREN FİRMANIN KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 169

UYGULAMA 8 169

9) TEKNOKENTTE FAALİYET GÖSTEREN FİRMANIN İSTİSNA OLMAYAN KAZANÇLARININ KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE NASIL GÖSTERİLECEĞİ 173

UYGULAMA 9 173

10) AR-GE HARCAMALARININ OLMASI HALİNDE KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNDE NASIL GÖSTERİLECEĞİ 177

UYGULAMA 10 177

11) İNDİRİMLİ KURUMLAR VERGİSİ VE YATIRIM İNDİRİMİ İSTİSNASININ AYNI ANDA OLMASI HALİNDE KURUMLAR VERGİSİ BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 181

 

3. KISIM:

KATMA DEĞER VERGİSİ BEYANNAMESİ

 

KDV BEYANNAMESİNDE VERGİYİ DOĞURAN OLAY KAVRAMI 187

A) KATMA DEĞER VERGİSİNDE VERGİYİ DOĞURAN OLAY KAVRAMI 187

B) MAL TESLİMİ VE HİZMET İFASI HALLERİNDE VERGİYİ DOĞURAN OLAY 188

C) AY’IN SON GÜNLERİNDE YAPILAN TESLİMLERDE VERGİYİ DOĞURAN OLAY VE FATURA İLİŞKİSİ 188

D) MÜŞTERİ KABUL ŞARTINA BAĞLI MAL SATIŞLARINDA VERGİYİ DOĞURAN OLAY 189

E) İŞLEMDEN ÖNCE BELGE DÜZENLENMESİ HALİNDE VERGİYİ DOĞURAN OLAY 189

F) KISIM KISIM MAL TESLİMİ VEYA HİZMET YAPILMASI MUTAD OLAN VE BU HUSUSLARDA MUTABIK KALINAN HALLERDE VERGİYİ DOĞURAN OLAY 190

G) KOMİSYONCULAR VASITASIYLA VEYA KONSİNYASYON SURETİYLE YAPILAN SATIŞLARDA VERGİYİ DOĞURAN OLAY 190

H) MALIN ALICIYA VEYA ONUN ADINA HAREKET EDENLERE GÖNDERİLMESİ HALİNDE VERGİYİ DOĞURAN OLAY 190

I) SU, ELEKTRİK GAZ, ISITMA, SOĞUTMA VE BENZERİ ENERJİ DAĞITIM VEYA KULLANIMLARINDA VERGİYİ DOĞURAN OLAY 191

İ) İTHALATTA VERGİYİ DOĞURAN OLAY 191

J) DAR MÜKELLEFİYETE TABİ OLANLAR TARAFINDAN YAPILAN ULUSLARARASI TAŞIMACILIKTA VERGİYİ DOĞURAN OLAY 192

 

KDV BEYANNAMESİNDE İSTİSNALAR 193

A) DENİZ TAŞIMA ARAÇLARININ TADİL, BAKIM VE ONARIMINDA KULLANILACAK MALZEMENİN YURTİÇİ TESLİMİNİN KDV’DEN İSTİSNA OLUP OLMADIĞI 193

B) KATMA DEĞER VERGİSİNDE DİPLOMATİK TEMSİLCİLİK VE KONSOLOSLUKLARIN RESMİ ALIMLARINDA İSTİSNA UYGULAMASI 195

C) DİPLOMATİK TEMSİLCİLİK VE KONSOLOSLUKLAR İLE VERGİ MUAFİYETİ TANINAN KURULUŞLARIN MENSUPLARINA YAPILAN TESLİMLER 196

D) DİPLOMATİK İATİSNADA İADE UYGULAMASI 196

E) PETROL ARAMA FAALİYETLERİNDE KDV İSTİSNASI UYGULAMASI 197

F) İHRACAT İSTİSNASI 198

G) İHRACAT İSTİSNASININ BEYAN EDİLECEĞİ VERGİLENDİRME DÖNEMİ 198

H) İHRACAT FATURASINDA GÖSTERİLEN DÖVİZLERİN TL’YE ÇEVRİLECEĞİ TARİH 199

I) İHRAÇ KAYITLI TESLİMLERDE KDV İSTİSNASI 199

İ) GAYRİMENKUL SATIŞ KAZANCI İSTİSNASI 200

J) TAPUDA KURUM ADINA TESCİLİ OLMAYAN ANCAK AKTİFE KAYITLI OLAN TAŞINMAZ SATIŞINDA KDV VE KURUMLAR VERGİSİ İSTİSNASI 181

A- KURUMLAR VERGİSİ YÖNÜNDEN 201

B- KATMA DEĞER VERGİSİ YÖNÜNDEN 202

 

KDV BEYANNAMESİNDE TEVKİFAT KAVRAMI 205

A) TEVKİFAT NEDİR? 205

B) HANGİ HİZMETLER TEVKİFATA TABİDİR? 205

C) HANGİ KURULUŞLAR TEVKİFAT YAPACAKTIR? 206

D) TEVKİFAT YAPILMAMASININ CEZASI VAR MIDIR? 207

E) YAPIM İŞLERİNDE TEVKİFAT 207

F) YAPIM İŞLERİNDE TEVKİFAT VE MUHASEBE UYGULAMASI 208

G) YAPIM İŞİYLE BERABER VERİLEN MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK İŞLERİNDE TEVKİFAT VE MUHASEBE UYGULAMASI 209

H) FİNANS SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMALARA VERİLEN BİLGİSAYAR BAKIM İŞLERİNDE TEVKİFAT PROBLEMİ 210

İ) İŞ GÜCÜ VE ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİNDE TEVKİFAT VE MUHASEBE UYGULAMASI 211

J) YAPI DENETİM HİZMETLERİNDE TEVKİFAT 213

K) TURİSTİK MAĞAZALARA VERİLEN MÜŞTERİ BULMA / GÖTÜRME HİZMETLERİ 214

L) SPOR KULÜPLERİNİN YAYIN, REKLÂM VE İSİM HAKKI GELİRLERİNE KONU İŞLEMLERİ 214

M) TEMİZLİK, ÇEVRE VE BAHÇE BAKIM HİZMETLERİNDE TEVKİFAT UYGULAMASI 216

N) SERVİS TAŞIMACILIĞI HİZMETİNDE TEVKİFAT UYGULAMASI 217

0) HER TÜRLÜ BASKI VE BASIM HİZMETLERİNDE TEVKİFAT UYGULAMASI 220

Ö) AĞAÇ VE ORMAN ÜRÜNLERİ TESLİMİNDE TEVKİFAT UYGULAMASI 223

KÜLÇE METAL TESLİMLERİNDE TEVKİFAT 224

BAKIR, ÇİNKO VE ALÜMİNYUM ÜRÜNLERİNİN TESLİMİNDE TEVKİFAT 224

P) TEVKİFAT UYGULAMASINDA FATURA DÜZENİ 226

R) METAL, PLASTİK, LASTİK, KAUÇUK, KÂĞIT VE CAM HURDA VE ATIKLARDAN ELDE EDİLEN HAMMADDE TESLİMİNDE TEVKİFAT 227

S) HURDA VE ATIK TESLİMİNDE TEVKİFAT 227

Ş) TEVKİFATLI OLARAK TANZİM EDİLEN FATURALARIN İADESİ VE MUHASEBESİ 229

T) İŞ GÜCÜ HİZMETLERİNDE TEVKİFAT İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR 231

 

KDV BEYANNAMESİNİN AŞAMA AŞAMA DOLDURULMASI 233

A) KDV BEYANNAMESİNİN GENEL BİLGİLER KISMININ DOLDURULMASI 233

B) KDV BEYANNAMESİNİN TEVKİFAT UYGULANMAYAN İŞLEMLERİ İÇİN MATRAH VE VERGİ BİLDİRİMİ KISMININ DOLDURULMASI 234

C) KDV BEYANNAMESİNİN KISMİ TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER KISMININ DOLDURULMASI 234

D) KDV BEYANNAMESİNİN DİĞER İŞLEMLER KISMININ DOLDURULMASI 235

E) KDV BEYANNAMESİNİN İNDİRİMLER KISMININ DOLDURULMASI 236

F) KDV BEYANNAMESİNİN SONUÇ HESAPLARI KISMININ DOLDURULMASI 237

G) KDV BEYANNAMESİNİN DİĞER BİLGİLER KISMININ DOLDURULMASI 238

H) KDV BEYANNAMESİNİN KISMİ İSTİSNA KAPSAMINA GİREN İŞLEMLER KISMININ DOLDURULMASI 239

I) KDV BEYANNAMESİNİN TAM İSTİSNA KAPSAMINA GİREN İŞLEMLER KISMININ DOLDURULMASI 239

İ) KDV BEYANNAMESİNİN DİĞER İADE HAKKI DOĞURAN İŞLEMLER KISMININ DOLDURULMASI 240

J) KDV BEYANNAMESİNİN İHRAÇ KAYITLI İŞLEMLER KISMININ DOLDURULMASI 241

K) KDV BEYANNAMESİNİN BEYANNAMEYİ DÜZENLEYEN SM VEYA SMMM KISMININ DOLDURULMASI 242

L) 3065 SAYILI KDV KANUNU MD. 39’A GÖRE VERGİLENDİRME DÖNEMİ 242

M) KDV BEYANNAMESİ VERME SÜRESİ 242

 

KDV BEYANNAMESİ UYGULAMALI DÜZENLEME ÖRNEKLERİ 245

1) SADECE YURT İÇİ SATIŞLARIN OLMASI HALİNDE KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 245

UYGULAMA 1 245

2) YURT İÇİ VE YURT DIŞI SATIŞLARIN OLMASI HALİNDE KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 248

UYGULAMA 2 248

3) MADDİ DURAN VARLIK SATIŞININ OLMASI HALİNDE KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 251

UYGULAMA 3 251

4) İHRACATTA YÜKLENİLEN KDV VE İADE İSTENMESİ HALİNDE KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 254

UYGULAMA 4 254

5) TEVKİFATLI SATIŞLARIN OLMASI HALİNDE KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 257

UYGULAMA 5 257

6) İNDİRİMLİ ORAN VE İHRAÇ KAYITLI SATIŞLARIN AYNI ANDA OLMASI HALİNDE KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 260

UYGULAMA 6 260

7) HURDA KAPSAMINDA KDV’DEN İSTİSNA ÜRÜNLERİN SATILMASI HALİNDE KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 263

UYGULAMA 7 263

8) İNDİRİMLİ ORANDAN KDV İADESİ İSTENMESİ VE YÜKLENİLEN KDV’NİN BELİRTİLMESİ İLE İHRAÇ KAYITLI SATIŞIN BİR ARADA OLMASI HALİNDE KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 266

UYGULAMA 8 266

9) İNDİRİMLİ ORAN, GENEL ORAN VE KREDİ KARTLI SATIŞLARIN BİR ARADA OLMASI HALİNDE KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 269

UYGULAMA 9 249

10) KISMİ İSTİSNALI HURDA SATIŞLARI, İHRACAT VE İHRAÇ KAYITLI SATIŞLARIN BİR ARADA OLMASI HALİNDE KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 272

UYGULAMA 10 272

11) TEVKİFATLI SATIŞLARDAN KDV İADESİ İSTENMESİ VE KISMİ İSTİSNA KAPSAMINDA İLAVE EDİLECEK KDV DOĞURAN SATIŞLARIN OLMASI HALİNDE KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 275

UYGULAMA 11 275

 

4. KISIM:

2 NOLU KATMA DEĞER VERGİSİ BEYANNAMESİ

 

2 NOLU KDV BEYANNAMESİNDE KDV’DE SORUMLULUK UYGULAMASI 279

A) GENEL OLARAK SORUMLULUK UYGULAMASI 279

B) KDV SORUMLULUĞUNU GEREKTİREN İŞLEMLER 280

C) TAM TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLERDEN İKAMETGÂHI, İŞYERİ, KANUNİ MERKEZİ VE İŞ MERKEZİ TÜRKİYEDE BULUNMAYANLAR TARAFINDAN YAPILAN İŞLEMLER 260

C) TAM TEVKİFAT GEREKTİREN İŞLEMLERDEN SERBEST MESLEK FAALİYETİ ÇERÇEVESİNDE YAPILAN TESLİM VE HİZMETLER 281

D) TAM TEVKİFAT GEREKTİREN İŞLEMLERDEN KİRALAMA İŞLEMLERİ 283

E) TAM TEVKİFAT GEREKTİREN İŞLEMLERDEN REKLÂM VERME İŞLEMLERİ 285

F) 2 NOLU KDV ÖDEMESİ GEREKTİREN ÖRNEK UYGULAMALAR 286

G) 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİ GEREKTİREN YURT DIŞI İŞLEMLERDEN YURT DIŞI BİLGİSAYAR YAZILIMI ALIMLARI 289

H) 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİ GEREKTİREN YURT DIŞI İŞLEMLERDEN GOOGLE-FACEBOOK HİZMET ALIMLARI 292

A- KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU YÖNÜNDEN 292

B- VERGİ USUL KANUNU YÖNÜNDEN 294

C- KURUMLAR VERGİSİ KANUNU YÖNÜNDEN 295

I) VERGİYİ DOĞURAN OLAYA AİT TAKVİM YILI AŞILDIKTAN SONRA TESPİT EDİLEN EKSİK SORUMLU SIFATIYLA KDV BEYANINA İLİŞKİN PİŞMANLIKLA BEYANNAME VERİLMESİ 296

 

2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİN AŞAMA AŞAMA DÜZENLENMESİ 299

A) 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNDE ALICILARIN BEYANI 299

B) ALICININ TEVKİFAT YAPMAMASI, EKSİK BEYAN ETMESİ HALİNDE YAPILACAK İŞLEMLER 300

C) SORUMLU SIFATIYLA ÖDENEN KATMA DEĞER VERGİSİNİN İNDİRİMİ 301

D) 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİN GENEL BİLGİLER KISMININ DOLDURULMASI 302

E) 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİN TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLERE AİT BİLGİLER KISMININ DOLDURULMASI 302

F) TABLO III- KDV KESİNTİSİ YAPILAN MÜKELLEFLERE AİT BİLDİRİM 303

 

2 NOLU KDV BEYANNAMESİ UYGULAMALI DÜZENLEME ÖRNEKLERİ 305

1) YURT DIŞINA YÖNELİK GOOGLE VEYA FACEBOOK TARZI ŞİRKETLERE YAPILAN ÖDEMELERDE 2 NOLU BEYANNAMENİN DÜZENLENMESİ 305

2) GİDER PUSULASIYLA YAPILAN ÖDEMELERDE 2 NOLU BEYANNAMENİN DÜZENLENMESİ 308

3) KISMİ TEVKİFATLI İŞLEMLERDEN YEMEK SERVİS HİZMETİ ALIMLARINDA 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 311

UYGULAMA 3 312

4) KISMİ TEVKİFATLI İŞLEMLERDEN YAPIM İŞLERİ İLE BU İŞLERLE BİRLİKTE İFA EDİLEN MÜHENDİSLİK-MİMARLIK VE ETÜT-PROJE HİZMETLERİ ALIMLARINDA 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 315

UYGULAMA 4 316

5) HEM SERVİS TAŞIMACILIĞI HEM YURT DIŞI HİZMET ALIMININ AYNI ANDA OLMASI DURUMUNDA 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 319

UYGULAMA 5 319

6) MADDİ DURAN VARLIKLARA AİT TADİL BAKIM VE ONARIM HİZMET ALIMININ OLMASI DURUMUNDA 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 322

UYGULAMA 6 323

7) HEM GİDER PUSULASI İLE ÖDEME YAPILMASI HEM DE TEMİZLİK HİZMETİ ALIMININ AYNI ANDA OLMASI HALİNDE 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 326

UYGULAMA 7 326

8) FASON TEKSTİL HİZMETİ ALINMASI HALİNDE 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 329

UYGULAMA 8 329

9) BAKIR, ÇİNKO VE ALÜMİNYUM ALIMLARINDA 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİN HAZIRLANMASI 332

UYGULAMA 9 332

10) FASON TEKSTİL, SERVİS TAŞIMACILIĞI, ALÜMÜNYUM PROFİL, TEMİZLİK HİZMETİ VE İŞÇİLİK HİZMETİ ALIMLARININ AYNI ANDA OLMASI HALİNDE 2 NOLU KDV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 335

UYGULAMA 10 335

 

5. KISIM:

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ VERGİSİ BEYANNAMESİ

 

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ BEYANNAMESİNDE VERGİYİ DOĞURAN OLAY KAVRAMI 339

A) ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNDE VERGİYİ DOĞURAN OLAY KAVRAMI VE VERGİNİN MATRAHI 339

B) ÖTV’NİN KONUSU 340

C) ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNDE TESLİM 340

D) ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNDE İSTİSNALAR 340

E) ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNDE KDV’DE OLDUĞU GİBİ İNDİRİM MEKANİZMASI VAR MIDIR? 343

F) ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNİN BEYANNAMELERİ HANGİ SÜRE İÇİNDE VERİLİR 344

G) ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNDE TECİL-TERKİN UYGULAMASI NASILDIR? 345

F) ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNDE MALUL VE ENGELLİLERE UYGULANAN İSTİSNA 345

G) ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KDV’DE OLDUĞU GİBİ TEK BİR ORAN ÜZERİNDEN Mİ ALINMAKTADIR 346

H) ÖTV, KDV MATRAHINA DAHİL MİDİR? 346

I) ÖTV BEYANNAMELERİ İNTERNETTE DOLDURULABİLİR Mİ? 346

J) FASON İMALATÇILAR ÖTV KANUNUNUN 8/2. MADDESİNDE YER ALAN TECİL-TERKİN UYGULAMASINDAN YARARLANABİLİRLER Mİ? 346

K) GÜMRÜKTE ÖDENEN ÖTV İÇİN AYRICA VERGİ DAİRESİNE BEYANNAME VERMEK GEREKİR Mİ? 346

L) İLK İKTİSAP NEDİR, İKİNCİ EL ARAÇLARIN İKTİSABI DA ÖTV’YE TABİ MİDİR? 347

M) ÖTV ÖDENEREK SATIN ALINAN ARAÇLARA EK TADİLATLAR YAPTIRILMASI SURETİYLE DÖNÜŞÜMÜNDE ÖTV ARANIR MI? 347

N) ÖTV’YE TABİ BİR MALIN İTHAL EDİLİP İŞLENEREK YURT DIŞINA İHRAÇ EDİLMESİ HALİNDE İTHALDE ÖDENEN ÖTV’NİN İADESİ SÖZ KONUSU MUDUR? 347

O) VERGİNİN BELGELERDE GÖSTERİLMESİ 348

P) ÖTV ÖDENEREK SATIN ALINAN MALLARIN İHRACI 348

 

ÖTV UYGULAMASINDA MUHASEBE KAYITLARI 351

ÖTV UYGULAMASINDA MUHASEBE KAYITLARI 351

 

ÖTV BEYANNAMESİNİN AŞAMA AŞAMA DÜZENLENMESİ 355

A) ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ BEYANNAMELERİ 356

B) 1 NOLU ÖTV BEYANNAMESİNİN AŞAMA AŞAMA DOLDURULMASI 356

1. GENEL BİLGİLER 356

2. MATRAH VE VERGİ BİLDİRİMİ 357

3. İSTİSNALAR VE İNDİRİMLER 358

4. TECİLLER 360

5. SONUÇ HESAPLARI 362

6. DÜZENLEME BİLGİLERİ 362

C) 2A NUMARALI ÖTV BEYANNAMESİNİN DOLDURULMASI 362

D) 3 SAYILI LİSTEDEKİ MALLARA AİT ÖTV BEYANNAMESİNİN DOLDURULMASI (ALKOLLÜ İÇECEK TESLİMİ) 364

E) 4 SAYILI LİSTEYE AİT DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI ÖTV BEYANNAMESİNİN DOLDURULMASI 365

 

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ BEYANNAMESİ UYGULAMALI DÜZENLEME ÖRNEKLERİ 367

1) IV SAYILI LİSTEYE AİT ÜRÜNLERİN SATILMASINDA ÖTV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 367

UYGULAMA 1 367

UYGULAMA 2 369

2) 1 SAYILI LİSTEYE AİT ÜRÜNLERİN SATILMASINDA ÖTV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 371

UYGULAMA 3 371

3) II SAYILI LİSTEYE AİT KARA TAŞITLARININ SATILMASINDA ÖTV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 374

UYGULAMA 4 374

4) III SAYILI LİSTEDE KOLALI GAZOZLARIN SATILMASINDA ÖTV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 376

UYGULAMA 5 376

5) III SAYILI LİSTEDE KOLALI GAZOZLARIN HEM İHRACATI HEM DE YURT İÇİ SATIŞINDA ÖTV BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 378

UYGULAMA 6 378

 

6. KISIM:

KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ

 

KURUMLAR GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNDE TANIM VE KAVRAMSAL ÇERÇEVE 381

A) KURUM GEÇİCİ VERGİSİ NEDİR? 381

B) KİMLER GEÇİCİ VERGİ ÖDEMEZLER 381

C) GEÇİCİ VERGİYE ESAS KAZANÇ NASIL TESPİT EDİLİR? 382

D) GEÇİCİ VERGİ NASIL HESAPLANACAKTIR? 382

E) GEÇİCİ VERGİNİN EKSİK BEYAN EDİLMESİ HALİ 382

F) TAHAKKUK ETMİŞ ANCAK ÖDENMEYEN GEÇİCİ VERGİLERDE NE YAPILIR? 383

G) GEÇİCİ VERİNİN BEYAN VE ÖDEME ZAMANLARI 383

H) İŞE BAŞLAMA, İŞİ BIRAKMA VE HESAP DÖNEMİNİN DEĞİŞMESİ HALİNDE GEÇİCİ VERGİ UYGULAMASI NASIL OLACAKTIR? 384

I) KURUM GEÇİCİ VERGİSİNDE HANGİ İNDİRİM VE İSTİSNALARDAN YARARLANILACAKTIR? 384

J) GEÇİCİ VERGİ İLE İLGİLİ MUHASEBE SÜRECİ 385

K) GEÇİCİ VERGİ DÖNEMLERİNDE GEÇİCİ MİZAN KAVRAMI 386

L) GEÇİCİ VERGİ DÖNEMİNDE MUHASEBE KAYIT ZAMANI 387

M) FARKLI BİR ÖRNEK: İŞLETME DEFTERİNDE GEÇİCİ VERGİ HESAPLANMASI 388

 

KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ DÜZENLEMESİNDE BİLİNMESİ GEREKENLER 389

A) KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ DÜZENLERKEN YAPILACAK DEĞERLEME İŞLEMLERİ 389

UYGULAMA 1 389

UYGULAMA 2 390

UYGULAMA 3 391

UYGULAMA 4 392

B) KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ DÜZENLERKEN YAPILACAK AMORTİSMAN İŞLEMLERİ 393

UYGULAMA 5 393

UYGULAMA 6 394

UYGULAMA 7 395

UYGULAMA 8 395

UYGULAMA 9 396

C) KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ DÜZENLERKEN KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDERLERİN HESAPLANMASI 397

UYGULAMA 10 397

UYGULAMA 11 398

UYGULAMA 12 399

D) KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ DÜZENLERKEN GEÇMİŞ YIL ZARARLARININ MAHSUBU 399

E) ZARAR MAHSUP HAKKI KULLANILMAYAN BEYANNAME DÜZELTİLEBİLİR Mİ? 400

F) GEÇMİŞ YIL ZARAR MAHSUP HAKKI SONRAKİ YILLARDA KULLANILABİLİR Mİ? 400

G) DEVİR VE BÖLÜNME HALİNDE ZARAR MAHSUBU YAPILABİLMESİNİN ŞARTLARI 400

H) KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ DÜZENLERKEN ÖDENMEYEN SSK PRİMLERİ İLE DAHA SONRA ÖDENEN SSK PRİMLERİ NASIL GÖSTERİLECEKTİR 401

UYGULAMA 13 402

I) KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ DÜZENLENİRKEN İNDİRİMLİ KURUMLAR VERGİSİ NASIL NASIL HESAPLANACAKTIR? 403

UYGULAMA 14 403

J) KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ DÜZENLERKEN AR-GE İNDİRİMİNİN HESAPLANMASI VE BEYANNAMEDE GÖSTERİLMESİ 405

UYGULAMA 15 406

K) KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ DÜZENLERKEN YATIRIM İNDİRİMİNİN HESAPLANMASI VE BEYANNAMEDE GÖSTERİLMESİ 407

UYGULAMA 16 408

 

KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ UYGULAMALI DÜZENLEME ÖRNEKLERİ 409

1) SADECE TİCARİ KAR HALİNDE KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 409

UYGULAMA 1 409

2) BANKALARDA VADELİ MEVDUATTAN KESİLEN STOPAJIN OLMASI HALİNDE KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 412

UYGULAMA 2 412

3) GEÇMİŞ YIL ZARARLARININ VE ÖDENMEYEN SSK PRİMLERİNİN OLMASI HALİNDE KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 415

UYGULAMA 3 415

4) ÖDENMEYEN SSK PRİMLERİNİN ÖDENMESİ HALİNDE KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 418

UYGULAMA 4 418

5) KAMU YARARINA VEYA VERGİDEN MUAF BİR VÂKIFA BAĞIŞ YAPILMASI HALİNDE KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 422

UYGULAMA 5 422

6) YATIRIM İNDİRİMİNİN OLMASI HALİNDE KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 425

UYGULAMA 6 425

7) YATIRIM İNDİRİMİNİN OLMASI VE ÖDENECEK VERGİNİN ÇIKMASI HALİNDE KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 428

UYGULAMA 7 428

8) YATIRIM İNDİRİMİ VE İNDİRİMLİ KURUMLAR VERGİSİNİN AYNI ANDA OLMASI HALİNDE KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 431

UYGULAMA 8 432

9) AR-GE İNDİRİMİNİN OLMASI VE ÖDENECEK VERGİNİN ÇIKMAMASI HALİNDE KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 436

UYGULAMA 9 436

10) AR-GE İNDİRİMİNİN OLMASI VE ÖDENECEK VERGİNİN ÇIKMAMASI HALİNDE KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNİN DÜZENLENMESİ 439

UYGULAMA 10 439

 

7. KISIM:

MUHTASAR BEYANNAME

 

MUHTASAR BEYANNAMESİNDE TANIM VE KAVRAMSAL ÇERÇEVE 443

A) MUHTASAR BEYANNAMESİ NEDİR? 443

B) MUHTASAR BEYANNAMEDE BEYAN DÖNEMİ 443

C) VERGİ TEVKİFATI KAVRAMI (STOPAJ) 445

D) VERGİ TEVKİFATINI KİMLER YAPACAKTIR? 445

E) MUHTASAR BEYANNAMENİN İÇERİĞİ NEDİR? 445

F) VERGİ TEVKİFATI YAPILACAK ÖDEMELER VE VERGİ KESİNTİ ORANLARI 446

 

MUHTASAR BEYANNAMESİNDE ÜCRET BORDROSU KAVRAMI 447

A) ÜCRET BORDROSU NEDİR? 447

B) ÜCRET BORDROSU VE MUHASEBE UYGULAMALARI 447

C) BEKAR KİŞİNİN ÜCRET BORDROSUNUN HESAPLANMASI 450

D) EVLİ AMA ÇOCUKSUZ ÜCRET BORDROSUNUN HESAPLANMASI 452

E) EVLİ VE TEK ÇOCUKLU KİŞİNİN ÜCRET BORDROSUNUN HESAPLANMASI 454

F) EVLİ VE İKİ ÇOCUKLU KİŞİNİN ÜCRET BORDROSUNUN HESAPLANMASI 456

G) EVLİ VE ÜÇ ÇOCUKLU KİŞİNİN ÜCRET BORDROSUNUN HESAPLANMASI 458

H) EVLİ VE DÖRT ÇOCUKLU KİŞİNİN ÜCRET BORDROSUNUN HESAPLANMASI 460

I) KAPICI ÜCRET BORDROSUNUN HAZIRLANMASI 462

 

MUHTASAR BEYANNAMESİNDE BEYANI GEREKTİREN ÖZELLİKLİ ÖDEMELER 463

A) BİLİRKİŞİLİK ÜCRETİNİN VERGİLENDİRİLMESİ VE STOPAJ 463

B) ÇOCUK BAKICILIĞI VE MÜREBBİYELİKTEN ELDE EDİLEN ÜCRETİN GELİR VERGİSİ KARŞISINDAKİ DURUMU 464

C) ŞİRKETLER TARAFINDAN HAMALLARA YAPILAN ÖDEMELERDE STOPAJ VE MUHASEBE UYGULAMASI 465

D) ŞİRKETLERE TEMİZLİĞE GELEN VERGİ MÜKELLEFE OLMAYAN BİREYLERE ÖDENEN ÜCRETLERİN VERGİSEL BOYUTU VE MUHASEBE UYGULAMASI 466

E) DİĞER ÜCRETLERİN VERGİLENDİRİLMESİ 467

 

MUHTASAR BEYANNAMENİN AŞAMA AŞAMA DÜZENLENMESİ 469

A) MUHTASAR BEYANNAMENİN AŞAMA AŞAMA DÜZENLENMESİ 469

B) MÜKELLEFE AİT DÖNEM BİLGİLER TABLOSU 470

C) TABLO 1 MATRAH VE VERGİ BİLDİRİMİ BÖLÜMÜNÜN DOLDURULMASI 470

D) TABLO 2 TAHAKKUKA ESAS İCMAL CETVELİ 472

E) TABLO 3 ÜCRET VE ÜCET SAYILAN ÖDEMELER İLE MENKUL SERMAYE İRATLARI DIŞINDA KALAN ÖDEMELERE AİT BİLDİRİM 473

F) TABLO 4 ÖDEMELERİN TÜRÜNE GÖRE KOD CETVELİ 474

G) MUHTASAR BEYANNAMEDE YAPILAN EN SON DEĞİŞİKLİKLER 475

 

MUHTASAR BEYANNAME UYGULAMALI DÜZENLEME ÖRNEKLERİ 477

1) SADECE ÜCRET BORDROSUNDAN HAREKETLE MUHTASAR BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 477

UYGULAMA 1 477

2) SERBEST MESLEK ÖDEMESİ VE KAR DAĞITIMININ OLMASI HALİNDE MUHTASAR BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 480

UYGULAMA 2 480

3) ORTAKLARA HUZUR HAKKI ÖDENMESİ VE SERBEST MESLEK ÖDEMESİNİN BİR ARADA OLMASI HALİNDE MUHTASAR BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 483

UYGULAMA 3 483

4) YURT DIŞINA STOPAJ YAPMAYI GEREKTİREN ÖDEME OLMASI HALİNDE MUHTASAR BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 486

UYGULAMA 4 486

5) YILLARA SARİ İNŞAAT İŞLERİ DOLAYISIYLA HAK EDİŞ ÖDEMELERİNDE MUHTASAR BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 489

UYGULAMA 5 489

6) ASGARİ ÜCRETLİ PERSONEL İLE KİRA ÖDEMELERİNİN OLMASI HALİNDE MUHTASAR BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 492

UYGULAMA 6 492

7) TELİF BEDELİ ÖDEMELERİNİN OLMASI HALİNDE MUHTASAR BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 495

UYGULAMA 7 495

8) BELLİ GÜNLERDE GELEN DEVAMLI TEMİZLİKÇİLERİN OLMASI HALİNDE MUHTASAR BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 498

UYGULAMA 8 498

 

8. KISIM:

GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI BEYANNAMESİ

 

GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI BEYANNAMESİNDE TANIM VE KAVRAMSAL ÇERÇEVE 501

A) GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI NEDİR? 501

B) GAYRİMENKUL SERMAYE İRADINDA HASILATIN TESPİTİ 502

C) BEDELSİZ YAPILAN KİRALAMALRDA VERGİLENDİRME 503

D) EMSAL KİRA BEDELİNİN UYGULANMAYACAĞI HALLER 503

E) GERÇEK GİDER YÖNTEMİNDE KİRA GELİRİNDEN İNDİRİLECEK GİDERLER 504

F) GÖTÜRÜ GİDER YÖNTEMİNDE KİRA GELİRİNDEN İNDİRİLECEK GİDERLER 505

G) KİRAYA İLİŞKİN TAHSİLAT VE ÖDEMELERİN BELGELENDİRİLMESİ 505

H) KİRA GELİRLERİNDE İSTİSNA UYGULAMASI 506

I) KİRA GELİRİNDEN ZARAR DOĞMASI HALİNDE BU ZARARIN DEVREDİLİP DEVREDİLMEYECEĞİ 507

J) KİRA ÖDEMELERİNDE VERGİ KESİNTİSİNİN NE ŞEKİLDE YAPILACAĞI 507

K) KİRA GELİRİ ELDE EDENLER BUNUN BEYANINI NASIL YAPACAKLAR 508

L) YILLIK BEYANNAMEYE DAHİL EDİLEN GELİRLERDEN YAPILACAK İNDİRİMLERİN NELER OLDUĞU 508

M) KİRA GELİRİ BEYANNAMESİNİN VERİLME ZAMANI VE YERİ 512

N) KİRA GELİRİ BEYANNAMESİNİN ELEKTRONİK ORTAMDA VERİLİP VERİLMEYECEĞİ 512

O) KİRA GELİRİ EDİLMESİNE RAĞMEN BEYANNAMENİN VERİLMEMESİ VEYA EKSİK VERİLMESİ DURUMUNUN SONUÇLARI 512

 

GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI BEYANNAMESİ UYGULAMALI DÜZENLEME ÖRNEKLERİ 515

1) KİRA GELİRİ OLMASINA RAĞMEN BEYANNAME VERİLMEMESİ DURUMU 515

UYGULAMA 1 515

2) KONUT KİRA GELİRİNDE GERÇEK GİDER YÖNTEMİNİN SEÇİLMESİ HALİNDE BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 516

UYGULAMA 2 516

3) KONUT KİRA GELİRİNDE GÖTÜRÜ GİDER YÖNTEMİNİN SEÇİLMESİ DURUMUNDA BEYANNAMENİN NASIL HAZIRLANACAĞI 519

UYGULAMA 3 519

4) HEM KONUT HEM DE İŞYERİ KİRA GELİRİNİN BEYANNAME VERME SINIRINI AŞMASI HALİNDE BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 522

UYGULAMA 4 522

5) İKİ ORTAKLI KİRA GELİRİNİN OLMASI HALİNDE BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 525

UYGULAMA 5 525

6) BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNE ÖDEME YAPILMASI HALİNDE BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 528

UYGULAMA 6 528

7) KİRA GELİRİYLE BİRLİKTE BAĞIŞ VE YARDIMDA BULUNULMASI HALİNDE BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 531

UYGULAMA 7 531

8) İŞYERİ KİRA GELİRİ VE KONUT KİRA GELİRİNİN İSTİSNA HADDİNİ AŞMASI HALİNDE BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 534

UYGULAMA 8 534

9) GEÇMİŞ YILLARA AİT KİRA GELİRİNİN OLMASI DURUMUNDA BEYANNAMENİN NASIL HAZIRLANACAĞI 537

UYGULAMA 9 537

10) KİRA GELİRİYLE BİRLİKTE EĞİTİM VE SAĞLIK GİDERLERİ İLE BAĞIŞ VE YARDIMDA BULUNULMASI HALİNDE BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 540

UYGULAMA 10 540

11) İŞYERİ KİRA GELİRİNDE İADE ÇIKMASI HALİNDE BEYANNAMENİN NASIL DÜZENLENECEĞİ 544

UYGULAMA 11 544

 

9. KISIM:

BA-BS BİLDİRİM FORMLARI

 

BA-BS BİLDİRİM FORMUNDA BİLİNMESİ GEREKENLER VE ÖZELLİKLİ DURUMLAR 547

A) YÜKÜMLÜLÜK KAPSAMINDAKİ MÜKELLEFLER 547

B) BİLDİRİME KONU ALIŞ/SATIŞLAR VE HADLER 548

C) ALIŞ VE SATIŞ İADELERİNDE BA-BS UYGULAMASI 548

D) BA-BS BİLDİRİMİNE KONU DİĞER HUSUSLAR 549

E) BİLDİRİMLERİN DÖNEMİ VE VERİLME SÜRESİ 549

F) BİLDİRİMLERİN DÜZELTİLMESİ 550

G) SÜRESİNDEN SONRA VERİLEN BA-BS FORMLARINDA CEZAİ MÜEYYİDE 551

H) KURUMLAR VERGİSİNDEN MUAF ŞİRKETLERİN BA VE BS FORMU VERİP VERMEYECEKLERİ 552

I) İTHALAT VE İHRACAT İŞLEMLERİNİN BA VE BS BİLDİRİM FORMLARI İLE BİLDİRİLMESİ ZORUNLU MUDUR? 552

İ) İTHALAT VE İHRACAT İŞLEMLERİNDE FORM BA İÇİN HANGİ TARİH BAZ ALINACAKTIR? 552

J) SERBEST BÖLGEDEN YURT İÇİNE YAPILAN SATIŞLARDA BA VE BS BİLDİRİM FORMUNUN DÜZENLENME TARİHİ NE OLACAKTIR? 553

K) İTHALAT İŞLEMLERİNİN BA İLE BİLDİRİLMESİNDE TUTAR ALANINA NE YAZILACAKTIR? 553

L) İTHAL EDİLEN MALIN GÜMRÜK VERGİSİNDEN MUAF OLMASI DURUMUNDA BA İLE BİLDİRİLMESİNDE TUTAR ALANINA NE YAZILACAKTIR? 553

M) KISIM KISIM YAPILAN İTHALATTA BA BİLDİRİM FORMU 553

N) İTHALAT İŞLEMLERİNDE SATICININ VERGİ KİMLİK NUMARASINA NE YAZILACAKTIR? 554

O) İHRACAT İŞLEMLERİNDE ALICININ VERGİ KİMLİK NUMARASINA NE YAZILACAKTIR? 554

P) SERBEST BÖLGEDEKİ FİRMANIN TÜRKİYE’DEKİ ŞUBE VEYA MERKEZDEN ALIM SATIM YAPMASI HALİNDE BİLDİRİM FORMLARI NASIL DOLDURULACAKTIR? 554

R) İFLAS EDEN MÜKELLEFLER İÇİN BA-BS BİLDİRİMİ 554

S) GEÇ GELEN FATURALARDA BA VE BS BİLDİRİM FORMLARININ DURUMU 554

Ş) MAL VE HİZMET SATIŞI KARŞILIĞI OLMAKSIZIN AKTARILAN PARALAR İÇİN BA-BS BİLDİRİM FORMU DOLDURULACAK MIDIR? 556

T) KONUT YAPI KOOPERATİFLERİNİN BA-BS BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ 557

U) YURT DIŞINDA YAPILAN VE YURT DIŞINDA YARARLANILAN HİZMETLERDE BA VE BS BİLDİRİM FORMUNUN DOLDURULUP DOLDURULMAYACAĞI 558

Ü) HALDEKİ KOMİSYONCULARIN BA VE BS BİLDİRİM FORMUNU NASIL DÜZENLEYECEKLERİ? 559

V) BİLANÇO USULÜNDEN İŞLETME HESABINA GEÇEN MÜKELLEFLERİN BA VE BS BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ 560

Y) FAKTORİNG ŞİRKETLERİNİN BA VE BS BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ 560

Z) YURT DIŞINDAN İTHAL EDİLİP ANTREPODA BEKLEYEN MALLAR İÇİN BA BİLDİRİM FORMUNUN DOLDURULUP DOLDURULMAYACAĞI 561

A1) ÖZEL MATRAHA TABİ İŞLEMLERDE BA VE BS BİLDİRİM FORMUNA DAHİL EDİLECEK MATRAH NE OLACAKTIR? 562

A2) BA-BS BİLDİRİM FORMUNU NOTERLER DE VERECEK MİDİR? 563

A3) BİRDEN FAZLA ŞUBESİ BULUNAN İŞLETMELER BİLDİRİM FORMLARNI NASIL VERECEK 563

A4) VADE FARKI, KUR FARKI GELİRLERİ/GİDERLERİ BİLDİRİM FORMLARINA DAHİL EDİLECEK MİDİR? 563

A5) BİLDİRİM MECBURİYETİ BULUNAN MÜKELLEFLER, MAL VE/VEYA HİZMET ALIŞ VE SATIŞLARINI HANGİ BELGELERLE FORM BA – FORM BS YE DÂHİL EDECEKLERDİR? 564

A6) MÜKELLEFİYETİN TERKİ HALİNDE FORM BA – FORM BS BİLDİRİMİ YAPILACAK MIDIR? 564

A7) BİLDİRİM VERME ZORUNLULUĞU BULUNAN MÜKELLEFİN ÖLÜMÜ HALİNDE BA–BS BİLDİRİMİ YAPILACAK MIDIR? 564

A8) BELİRLENEN HADDİ AŞAN MAL VE/VEYA HİZMET ALIŞ/SATIŞ TUTARLARI DÜZENLENME TARİHİN DE Mİ YOKSA KAYITLARA ALINDIĞI TARİHLER DE Mİ BA-BS YE KONU EDİLECEK? 564

A9) İTHALAT İŞLEMLERİNİN VE İHRACAT İŞLEMLERİNİN FORM BA VE FORM BS DE BİLDİRİLMESİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR? 565

A10) BİLDİRİM VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ BULUNAN, ANCAK TÜM ALIŞ VE SATIŞLARI BELİRTİLEN HADDİN ALTINDA KALAN MÜKELLEFLER YİNE DE BİLDİRİMDE BULUNACAKLAR MIDIR? 565

A11) BİR KİŞİ VEYA KURUMUN BİRDEN FAZLA ŞUBESİNDEN YAPILAN MAL VE/VEYA HİZMET ALIMLARI VE MAL VE/VEYA HİZMET SATIMLARI FORM BA – FORM BS’DE BİLDİRİMLERİ NASIL YAPILACAKTIR? 565

A12) NAKLİ YEKÛNLU FATURALARDA FATURA ADEDİNİN TAMAMI MI BİLDİRİM FORMLARINDA BELGE SAYISI OLARAK KABUL EDİLECEK? 545

A13) FORM BA – FORM BS Yİ BELİRLENEN SÜRELER İÇİNDE VERMEYEN, EKSİK VEYA YANILTICI BİLDİRİMDE BULUNAN MÜKELLEFLERE NE KADAR CEZA KESİLECEKTİR? 566

 

BA-BS BİLDİRİM FORMU UYGULAMALI DÜZENLEME ÖRNEKLERİ 567

1) BİLDİRİM HADDİNİ AŞAN YURT İÇİ MAL ALIMLARI OLMASI DURUMUNDA BA FORMUNUN DOLDURULMASI 567

UYGULAMA 1 567

2) BİLDİRİM HADDİNİ AŞAN YURT İÇİ MAL SATIMLARI VE DEKONTLU PARA ÖDÜNCÜ OLMASI DURUMUNDA BS FORMUNUN DOLDURULMASI 569

UYGULAMA 2 569

3) BİLDİRİM HADDİNİ AŞAN HEM YURT İÇİ MAL ALIMI HEM DE İTHALAT OLMASI DURUMUNDA BA FORMUNUN DOLDURULMASI 571

UYGULAMA 3 571

4) CREDİT NOTE VEYA DEBİT NOTE OLMASI HALİNDE BA FORMUNUN DOLDURULMASI 573

UYGULAMA 4 573

5) YURT DIŞI SATIŞLARDA İNTAÇ TARİHİNİN FATURA TARİHİNDEN FARKLI OLMASI HALİNDE BS FORMUNUN DOLDURULMASI 575

UYGULAMA 5 575

6) SERBEST BÖLGEDEKİ FİRMANIN HEM SERBEST BÖLGEDEN HEM DE TÜRKİYE’DEN MAL ALMASI DURUMUNDA BA FORMUNUN DOLDURULMASI 577

UYGULAMA 6 577

7) BİRDEN FAZLA ŞUBESİ OLAN MÜKELLEFLERİN MAL SATIŞLARINDA BS FORMUNUN DOLDURULMASI 579

UYGULAMA 7 579

8) ANTREPODA BEKLEYEN MALLARIN OLMASI HALİNDE BA FORMUNUN NASIL VE HANGİ TARİHTE DOLDURULACAĞI 581

UYGULAMA 8 581

9) ALIM İADELERİ VE ORTAKLARA DÜZENLENEN ADAT FATURASI OLMASI HALİNDE BS FORMUNUN NASIL DOLDURULACAĞI 583

UYGULAMA 9 583

10) FATURANIN KARGODAKİ GECİKMEDEN DOLAYI GEÇ GELMESİ HALİNDE BA FORMUNUN NASIL DOLDURULACAĞI 585

UYGULAMA 10 585

 

KAYNAKLAR 587